Mit tud a beépíthető mosogatógép?

A beépíthető mosogatógép egy nem túl bonyolult konyhai gép, ami nagy mértékben lecsökkenti a mindennapi konyhában tartózkodás időtartamát. Hogy hogyan? Egyszerűen: elmosogat helyettünk. Nem kell többet zsíros serpenyőket súrolni, leégett tejet kapargatni, mártásos edényeket tisztogatni, és nem megy ezzel a drága idő. A használt edényeket csak be kell pakolni a beépíthető mosogatógépbe, és mehetünk is elfeküdni a kanapéra, vagy bevásárolni, vagy bármi egyebet csinálni.

A beépíthető mosogatógépbe minden konyhai eszközt be lehet pakolni, értelemszerűen ami nem elektromos. Vagyis a botmixer levehető feje továbbra is kézi tisztítást igényel, de a turmixos edény már mehet a gépbe. Tehetők bele evőeszközök, tányérok, poharak, lábasok, serpenyők, minden, ami belefér kényelmesen. A forró víznek és a kapszulának köszönhetően a rászáradt maradékokat és nagyon hatékonyan leszedi az edényeinkről. Programja nem igényel felügyletet, így öt perces bepakolás után már magától tisztít, ezzel megspórolva nekünk nagyjából fél-egy órát, mennyiségtől függően. Valamint a forró levegő miatt hamar meg is száradnak a beépíthető mosogatógépbe helyezett tányérok, poharak, és az ajtó kinyitása után egy-két perccel, amikor elhűltek, már tehetjük is őket a helyükre. És akkor sincs baj, ha nincs azonnal időnk kiszedni az edényeket, azok elvannak a beépíthető mosogatógépben is. Helytakarékos!

beepitheto-mosogatogep_pic1

A beépíthető mosogatógép karbantartása

Ha azt szeretnénk, hogy beépíthető mosogatógépünk hosszú életű legyen, vigyázni kell rá. Ezt nem csak úgy kell érteni, hogy nem csapkodjuk az ajtaját, nem rángatjuk a fiókjait, vagy nem dobálunk célba rá késekkel, hanem a tisztítására is. A beépíthető mosogatógép megtisztítja az edényeinket, de nekünk is figyelnünk kell az ő karbantartására.

Időnként hasznos az öntisztító programját elindítani, amikor nincs benne edény, csak vízkőtelenítő kapszula. Meghálálja, azonban az elhanyagolásért bosszút áll: eltömődik, nem indul el, zsírosan hagyja a tányérokat, vagy cseppecskésen a poharakat, esetleg visszaköpi rájuk a régi koszt. Ezért a program előtt érdemes a szűrőt is kivenni, megtisztogatni.

Emellett figyelni kell rá, hogy minél kevesebb ételdarab jusson bele. Ahogy a csapba se öntjük bele a levesből kikotort fehérrépát, vagy a szilvásgombóc alatt maradt prézlit, úgy a beépíthető mosogatógépbe se borítsuk bele, mert ugyanúgy eltömődik. Az olajos serpenyővel megbirkózik, de abban se hagyjuk benne az összes krumplisütő olajat, azt se öntjük le a lefolyón, ugye…

Mint a legtöbb háztartási gép, a beépíthető mosogatógép is csak megfelelő gondoskodással, odafigyeléssel működik hosszútávon. De számos előnye miatt ugyanúgy megéri a beruházást, mint egy hűtő vagy egy mosógép.

A beépíthető mosogatógép vízhasználata

Egy hatalmas előnye a beépíthető mosogatógépeknek, hogy jelentős mennyiségű vizet is megspórolnak nekünk, az idő mellett. Szennyes edények mennyiségétől függően több tíz liter csapvizet is elfolyathatunk egy mosogatás során, míg a beépíthető mosogatógép átlagosan 20 liter vizet használ egy program során, az újabb, környezettudatos programmal rendelkezők pedig csak alig tízet.

Az energiával is spórolnak, ugyanis saját vízmelegítőrendszer van a beépíthető mosogatógépekben, így nem a lakások rendszerére hagyatkoznak. Ezzel olyan hőfokra hevítik a vizet, amivel rendesen fertőtleníthetők az edények. Ez plusz pont a beépíthető mosogatógépnek, ugyanis az emberi kéz ezt már nem bírná ki, így nem is csíramentesíthetünk teljesen kézi mosogatással. Ha ez nem tűnik hihetőnek, egy program lejárta után próbáljunk meg kivenni egy tányért vagy evőeszközt a beépíthető mosogatógépből…

A fentiek miatt nem is javasolt műanyag vagy fa eszközt betenni a gépbe. A műanyag olvadhat, sérülhet, a fa meg nagyon megszívja magát vízzel, ami még forró is, és rövidebb életű lehet a kedvenc tésztafőző kanalunk.

beepitheto-mosogatogep_pic2

Beépíthető mosogatógép választása

Fontos, hogy beépíthető mosogatógépet igényeinknek megfelelően válasszunk: mekkora helyre tehető be, mennyi edényt kell befogadnia, milyen gyakran lesz használva. Ugyanis ha kicsi gépet veszünk, akkor vagy többet kell használni, ami az áramot és a vizet is viszi, vagy túl kellene zsúfolni a tálcákat. Ez pedig nem jó, hiszen a beépíthető mosogatógép nagy víznyomással és forgó lapátokkal dolgozik, ami miatt a rosszul betett poharakat kilökheti a helyükről, vagy éppen a túllógó edényekben megakadhat, illetve a tisztítás sem lesz megfelelő. Ha pedig túl nagy gépet veszünk, még ha be is fér, akkor is vagy féltöltéssel kell elindítani (ami megint csak nem takarékos), vagy míg megtelik, addig a régóta bent lévő edények kellemetlen aromákat kezdenek eregetni.

A másik, immár esztétikai szempont, hogy a beépíthető mosogatógép illeszkedjen a konyhába. Érdemes olyan helyre állítani, ahol „fogva van”, tehát nincs tere nagy kilengésre (mondjuk egy sarokba, vagy a fal és egy szekrény közé), így kisebb eséllyel sérül. Vagy még jobb, ha pult alá kerül, ahol nincs útban, és felülről is védve van. Ha pedig mondjuk a sütőnk, hűtőnk beépített, és teljesen belesimul a szekrények rendszerébe, érdemes a beépíthető mosogatógépet is hozzájuk illeszkedő fedőlappal megcsináltatni.